Le Tour 2004

Fransa Bisiklet Turu, Le Tour, başladı ve ben de ekran karşısında yerimi aldım. Ama bu kez TV ekranı değil bilgisayar ekranı.

Le Tour’u uzun süredir izlediğimi söylemeyeceğim, geçen sene başladı bu merak. Evde serbest zamanımı TV karşısında geçirirken EuroSport‘ta Fransa Bisiklet Turu ile karşılaştım. Bir-iki kez izledikten sonra resmen bağlandım, bazı etapları neredeyse karşısından kalkmamacasına izledim. TV’den izlemek mümkün olmadığında Palm ile İnternet üzerinden takip etmeye çalıştım. Sonunda Lance Armstrong‘un muhteşem zaferi ile biten yarış gerçekten büyük keyifti.

Bu sene işler biraz daha değişik, tam zamanlı bir işim var. Bu nedenle TV konusu zaten gündem dışı. Haftasonları dahi dolu olacak gibi duruyor, maalesef. Mecburen alternatif kanallara dönmem gerekti, ben de önce İnternet’e baktım. Tur’un resmi sayfası en sıkı mecralardan biri gibi duruyor. Oskar van Rijswijk’in kişisel web günlüğündeki TourBlog 2004 gözden kaçırılmaması gereken bir diğer sayfa. Oskar’ın sayfasında bol miktarda bağlantılar da var, meraklısına.

İkinci kanal ise Palm olacak. Asıl işi başka taraklarda olan DeepWeb şirketi Formula 1 için olduğu gibi Le Tour için de bir avuç yazılımı üretiyor. Her Palm + Tur manyağının avucunda taşıması gerken bir program LeTour 2004. Henüz içi yeterince dolu değil, ama birkaç gün içerisinde daha anlamlılaşacak diye düşünüyorum.

Gelelim asıl meseleye: Lance Armstrong’u ilk başlarda çok sevmemiştim, benim favorim Jan Ullrich idi. Ama dağ etaplarında izleyince kafadan bir Armstrong hayranı oldum. Bu sene 6. şampiyonluğunu alsın diye bekliyorum. Bugün itibarı ile (3 etap sonunda) 5. sırada, ama birkaç güne o da farkını gösterecektir. Hele USPS gibi harika takım oyunu oynayan bir ekiple birlikte.

Tabii ki favori etaplarım dağlarda geçenler! Armstrong ve USPS’i en iyi performasnlarında izlemek isterseniz dağa çıkacaksınız. Bu senenin dağ etapları şöyle: 14 Temmuz – Limoges > Saint Flour, 16 Temmuz – Castalsarrasin > La Mongie; 17 Temmuz – Lannemezan > Plateau de Beille, 20 Temmuz – Valreas > Villard-de-Lans, 21 Temmuz – Bourd-d’Oisans > Le Grand Bornand ve 23 Temmuz – Annemasse > Lons-le-Saunier. Bakalım dananın kuyruğu hangi etapta kopacak, ya da geçen sene olduğu gibi son güne kadar heyecan devam edecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: