Pardus 1.1 Alpha

Bir süredir geliştirici bloglarından da takip edebileceğiniz gibi Pardus 1.1 sürümünün ilk alpha denemelerini yayınlamaya başladık. Aslında “başladık” diyerek biraz haketmediğim şekilde kredi alıyorum kendime, çünkü uzunca bir süredir projenin teknik yönetiminde sıradan bir geliştirici, hatta kullanıcı kadar söz sahibiyim. Kararları sevgili Barış Metin teknik direktörlüğündeki geliştirici takımı alıyor ve uyguluyor.

Pardus 1.1, sürüm numarası sizi yanıltmasın, teknolojik açıdan son derece üstün bir işletim sistemi. İçerdiği yenilikleri burada, burada ve burada görebilirsiniz. Her alpha sürümünde doğal karşılanacağı gibi bazı sorunlar çıktı ortaya (ki zaten bu sorunlar asıl sürümden önce ortaya çıkabilsin diye yayınlanıyor alpha sürümü) ve hızla gideriliyorlar. Bu günlerde alpha2 yayınlanacak, uzunca bir test süresi sonrasında da beta ve kararlı sürüm!

Alpha için gösterdikleri çaba, sonuçta çıkan ürünün kalitesi, ufak hataları çözerken izledikleri makul ve akılcı yaklaşım ve şu anda aklıma gelmeyen diğer şeyler için çekirdek ekibe teşekkür ve tebriklerimi buradan iletmek istiyorum: Başta teknik direktörümüz ve YALI ana geliştiricisi Barış Metin, ÇOMAR ana geliştiricisi Gürer Özen, PiSi ana geliştiricileri Faik Uygur ve Eray Özkural, paket dehası Çağlar Onur, CD sihirbazı Onur Küçük, OpenOffice ve KDE gurusu İsmail Dönmez, grafik üstadımız Umut Pulat, kurulum ve demo adamımız A. Erdinç Köroğlu, web 2.0 ve Ajax ajanımız Gökmen Göksel, arayüz programlayıcımız Bahadır Kandemir, dış (hayli dış, yurtdışı) ilişkiler ve Türkçeleştirme şefimiz Görkem Çetin, web editörü ve camia ilişkileri şefimiz Koraaay Lökeerrr, zemberek ustamız M. Dündar Akın… (isim sıralaması belirsiz bir kritere göre yapılmıştır, unvanlardaki hatalar ve eksiklikler tamamen müellife aittir) ve tabii ki sürüme adını veren, lambda kralı, bas hocam, ekibin fotoğraf hocası sevgili A. Murat “meren” Eren… Bunu kaçıncı kez yazıyorum bilmiyorum, ama birlikte çalışmaktan inanılmaz keyif aldığım, harika bir ekip. Ötesi, Pardus, UEKAE, TÜBİTAK ve Türkiye için büyük bir kazanç, büyük bir fırsat! Sizleri seviyorum be çocuklar…

Son teşekkür, tabii ki her zaman olduğu gibi, paket derleyen, test yapan, hata raporlayan, çeviri yapan, bizi eleştiren ve yönlendiren geliştiricilerimize, katkıcılarımıza, gönüllülerimize ve kullanıcılarımıza gidiyor. Aşkla geliyoruz, bunu artık herkes biliyor!

Yürü Pardus, kim tutar seni!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: