Muhasebe: Pardus

Başka bir şeyin peşindeyken şu günlük yazım ile karşılaştım. Biraz geç de olsa yıllık muhasebeyi yapayım.

Neler yazmışım:

Gelecek Şenlik’te neler göreceğiz? Büyük olasılıkla çok daha yoğun ilgi uyandırmış Pardus Kurulan CD elimizde ve dizimizde olacak tabi ki! En azından bir kamu kuruluşunda büyük çaplı bir Pardus kullanımı göreceğiz, belki bazı özel sektör kuruluşlarında da. Bir elin parmaklarını geçen sayıda iş ortağı (sistem bütünleştirici, donanım üretici / satıcı, yazılım geliştirici, eğitim kurumu, vb.) ile başarı öyküleri oluşturmaya başlamış olacağız. Büyük olasılıkla Pardus Sunucu yayınlanmış ya da yayınlanmak üzere olacak. Tüm memlekette binlerce bilgisayara Pardus yüklenmiş olacak, her köşeden destek postaları alıyor olacağız.

Evet, Pardus (Kurulan CD) 1.0 yayınlandı, hatta 1.1’in alfa öncesi deneme sürümünü getirdik şenliğe. 1-0. Pardus kullanan kamu kurumu sayısı şu anda 0, bir kaç yerel girişimi saymazsak. Ama pek önemli şeyler pişiyor mutfakta… Yine de 1-1. İş ortağı sayımız yalnızca 1 şu anda, onu da henüz duyurmadık. Ama bu konuda da gelişmeler var. Netice yine de 1-2. Pardus Sunucu için neredeyse bir altı ay var önümüzde, 1-3. Tüm memlekette binlerce, belki onbinin üzerinde bilgisayarda Pardus kullanılıyor, destek postaları gani! Bu bizden, 2-3.

Netice: Mağlubiyet! Daha doğrusu planlama ve gerçeklemede yanlış hesap. Bu sene sonunda sanırım tüm yediğimiz golleri kaleden çıkaracağız. Ama işler umduğumuz kadar hızlı ilerlemiyor.

Öte yandan geçen sürede yapılanlara (ÇOMAR’ın tümüyle yeniden yazılması, PiSi’nin son derece ciddi elden geçmesi, bu teknolojilerin gittikçe daha anlamlı kullanılır hale gelmesi, Pardus 1.0’dan Pardus 1.1’e sağlanan ilerleme, vb) bakınca aslında “mağlup” olmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Sorun yalnızca muhasebeleştirme ve hesap sisteminden kaynaklanıyor.

Aslında aşkla geliyoruz… Pek yakında!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: