Gerilim Altında Uludağ Geliştiricileri

A. Murat Eren’in Uludağ geliştiricilerini doğal ortamlarında ifşa etmesinin ardından aynı takımın biraz daha gerilimli bir zamanda, örneğin Pardus Çalışan CD’nin 1.0 nihai sürümünü hazırlarken, nasıl bir görüntü verdiklerini karilerime göstermek farz oldu.

Buyrun.

Yalnız baştan uyarayım, resimler 640×480 gibi zavallı çözünürlüğe sahip bir cep telefonu ile çekildiler; sanatsal harikalar beklemeyin. Bir de 16 yaşından küçüklerin görmesi uygun olmayan bazı içerik de mevcut, dikkatli olun.

Zaman 15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gece. Yer Uludağ proje ofisi. Görev Pardus Çalışan CD 1.0 beta’yı nihai sürüme çevirmek. Yapılacaklar listesi zaten birkaç gündür elimizde, çalışıyor arkadaşlar. Hesapta 15 Şubat öğleden sonra CD’yi tamamlayıp baskıya göndereceğiz. Olmuyor, akşama kalacağız. Ulaştırmaya haber verip gece servisi ayarlıyoruz, işimiz bitince, büyük olasılıkla da saat 21:00’den önce, ki Desperate Houseviews‘ın çok şamatası yapılan ilk bölümüne yetişebilelim, bizi evlerimize dağıtacak. Gece saat 01:00’e doğru şoför amcayı evine gönderiyoruz, “Sen bari kendini kurtar” diyerekten.

Arada sıkı bir konsol Türkçe yazıtipi sorunu yaşıyoruz, Barış-Çağlar panikte, çözülüyor.

Barış

Sonra sıra ÇOMAR’ın grafik ekranı tanıma betiğini geliştirmeye geliyor. Ama ÇOMAR ekibinin bir kısmı beyaz bayrağı çekmiş halde. (hakkını yemeyelim, sabah kafayı kaldırıp “bug mı var, bakalım bakalım, pismillaaa.” diye bir anda girişiverdi işe sevgili Gürer)

Gürer

Serdar Hocam betiği öttürmek, en azından ciyaklatmak için tüm yasa ve nizamı çiğneyerek cigarasını tüttürüyor ofiste.

Serdar

Evet, tanıdınız. O zaten hep oralarda, mizansene gerek yok.

MEren

Çalışan CD fabrikamız ofisin en muhkim noktasında pişirilmeye gelecek hammaddeyi bekliyor merakla, ertesi gün öğlene kadar da duruşundan bir gıdım taviz vermedi. Sonraki tüm uykunu hakettin be Onur!

Onur

Gece saat 03-04:00 civarı yeni ÇOMAR betiği yerine eskisini kullanmak yönünde önermeler, özellikle proje yöneticisi tarafından, dillendirilmeye başlanıyor. Sürüm sloganına kavuşuyor, meşhur hikaye: “Ağam biz bu b.ku niye yedik?” (bilenler bilmeyenlere anlatsın)

sürüm sloganı

Yavaş yavaş yarıştan kopmalar başlıyor, Çağlar da bu grup içinde.

Çağlar

Gürer bir masa ve sandalyeyi olabildiğince muhafazakar kullanarak uyku seti oluşturmada çığır açıyor, ama biz alışkınız bu buluşlara. Bir Pardus ormanda on kaplana bedel.

Gürer

Sürüm yöneticimiz Barış kepenkleri de kapatıyor, artık uygulamalar kesin olarak donduruldu 😉

Barış

Barış

Artık gün ağarmak üzere, Serdar Hoca da pes ediyor.

Serdar

Ve işte sürümün kahramanı: Keçi inadı, maymun enerjisi ve kuzu sevimliliğiyle kameralarımıza gülümsüyor. Bir iki tökezleme hariç hep ayaktaydı, ittirdi, kaktırdı ve sonunda ÇOMAR’ı yeni betiği ile nihai 1.0’a koyabildik. Teşekkürler MEren, seni seviyoruz.

MEren

“Gerilim Altında Uludağ Geliştiricileri” için bir cevap

  1. Böyle yazılarınızı yine görmek isteriz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: