Pardus Çalışan CD

Uludağ projesi Eylül 2004 ortasından itibaren yeni bir yola girdi, Ekim 2004 başından itibaren de bu yönde yol katetmeye başladı. Dört ay gibi bir zamanda ilk ürünümüzü çıkardık: Pardus Ulusal İşletim Sistemi Çalışan CD. Ayrıntısı web sitemizde, ilgilisi oraya baksın, ben başka şeyler anlatacağım!

17 Eylül’den bu yana web günlüğümde Uludağ projesi ile ilgili olarak yalnızca Uludağ Barometresi’ni yayınlıyordum. 13 Eylül’de Başarı İhtimali %12, Hayatta Kalma İhtimali de %21 imiş proje için. En son 1 Şubat’ta, yani Pardus Çalışan CD’yi baskıya verdikten sonra güncellediğimde ise Başarı İhtimali %78, Hayatta Kalma İhtimali ise %83 olmuş. Sevindirici.

İlk olarak bu ilerlemenin “sırrı”nı açıklayacağım. Kendi sözcüklerimle değil, çalışma arkadaşlarımızdan birinin ifadesi ile: Yetkiyi dağıtmak, ekibe inisiyatif tanımak. Bu yöntemin çözüm olduğunu uzunca süredir düşünüyordum zaten. Proje yönlendirmesine görev alan arkadaşlara ve UEKAE yönetimine sürekli söylediğim “Bu çocuklar ne yapacaklarını biliyorlar. Tek gereksinimleri bunları gerçekleştirmek için önlerinin açılması.” olmuştu. Sonunda ön açma görevi bana verildi, umarım iyi yapabilmişimdir.

Sonra, bu süreçte birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Eğer onlar hedefe ve başarıya inanmasalardı bu ilerlemeyi kaydedemezdik. Akademik Bilişim’de Doruk Fişek’in dediği gibi Linux camiasında tanınan, son derece iyi bir ekip oluşturmuştuk (Serdar Köylü, Barış Metin ve A. Murat Eren). Proje yeniden yapılanınca hemen iki ekleme yaptık (S. Çağlar Onur ile Gürer Özen), sonra bir tane daha (Onur Küçük), en sonunda da grafikçimiz geldi (Umut Pulat). Kızlarımızı da unutmayayım, onlar emektarlarımız (Ayşe Genç ile Zerrin Çakmakkaya). Böyle bir ekiple başarısız olmak zaten mümkün değil.

Yalnızca Uludağ ekibi değil, geçen dört ayı aşkın sürede hemen her isteğimizi olumlu karşılayan ve, belki daha önemlisi, gözbebeği projesi olan Kamu SM‘den zaman çalmama göz yuman UEKAE Müdürü Önder Yetiş’e teşekkür etmeden geçemem. Ayrıca Uludağ Yönlendirme Kurulu üyeleri, LiveCD fikrini ilk ortaya atan, benim itirazlarıma karşın ısrar eden Ali Çıkıkçı başta olmak üzere, başarımızda pay sahibidirler.

Akademik Bilişim’e hazırlanırken hemen tüm gereksinimlerimizi en iyi şekilde karşılamaya çalışan UEKAE Satın Alma ve Seyahat birimlerinin tüm elemanlarına da teşekkürler.

Tabi Uludağ’ı, sonra Pardus’u kullanan, öneri ve eleştirlerini ileten, hep yanımızda olduklarını hissettiren, beğenen / beğenmeyen, seven / sevmeyen tüm camiaya da.

Hoşgeldin Pardus, seni uzun süredir bekliyorduk!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: