Pardus yeni stajyerlerini bekliyor!

Staj programımızı geçen yıl başlatmış ve sonuçlarından çok da memnun kalmıştık. Öyle ki stajyerlerimizden birini (sevgili Gökçen) tam zamanlı, ikisini de (sevgili Fatih ve Ozan) yarı zamanlı olarak ekibimize katmıştık. Diğer arkadaşlarımızın hemen hepsi de birlikte çalışmaktan keyif aldığımız ve ileride yine birlikte olmak istediğimiz özgür yazılım geliştiricileri haline geldiler. Staj projesi olarak geliştirilen bir ürün (Windows&tm; göç aracı) kararlı sürüm içinde yerini almaya hazırlanıyor, X yapılandırma aracı da Fatih’in staj çalışması üzerine inşa ediliyor. Kısacası Pardus Staj 2007 projesi bizim açımızdan pek bi’ başarılıydı…

Bizim acemiliğimizden olsa gerek, hazırlık, organizasyon ve yönlendirme konusunda kimi eksiklerimiz oldu. Etkinliğin azalması, ürünlerin kararlı sürümde konumlandırılamaması, motivasyon kaybı … nedeni ile kaçırılmış fırsatlar var, biliyoruz ve tahmin ediyoruz. Bu nedenle Pardus Staj 2008 projesine çok daha iyi hazırlanıyoruz. Bu kez stajyerlerimizi çok daha önceden havaya sokmayı, Gebze’ye geldiklerinde hızla oryantasyondan geçirmeyi ve iyi belirlenmiş ve Pardus açısından önemli hedeflere yönlendirmeyi planlıyoruz. Ayrıca geçen sene 12 olan stajyer sayısını bu yıl 15-20 arasına çıkarmayı da düşünüyoruz. Stajyerlerimizin hem Pardus projesi, hem de özgür yazılım dünyası için önemli bir genç ve yeni insan kaynağı oluşturduğunu düşünüyoruz ve bu kaynağa elimizden geldiğince önem vermeye ve özen göstermeye çalışıyoruz.

Pardus Staj 2008 projeleri burada, başvuruları bekliyoruz…

“Pardus yeni stajyerlerini bekliyor!” için 7 cevap

 1. bedava iş gücü. yasal sömürü…yol ya da yemek parası veriliyordur inşallah…

  Beğen

 2. Amerikalılar “you made my day” derler ya, tam o şekil geldi bu yorum; hiç güleceğim yokken…Bu keskin gözlem gücü ve kıvrak zekanın beş-on sözcükte “özgür yazılım”ı nasıl tanımlayacağını gerçekten merak ediyorum 😛

  Beğen

 3. bir stajerin cebinden her gün 5-10 lira verip onlarca kilometre yol tepip ve bu yazılımın geliştirilmesine katkıda bulunması özgür ya da özgür olmayan ne tür yazılım geliştiriliyor olursa olsun sömürüdür.özgür yazılımdan para kazanılmıyor mu? kazanılıyor. peki bu çocuklara neden emeklerinin karşılığı verilmiyor öyleyse?

  Beğen

 4. Amerikalılar buna da “it’s getting even better” derlerdi :-PKendimi Viktoryan Londra’nın karanlık, dar ve ıslak sokaklarında çocukları karın tokluğunda seherden yatsıya çalıştıran tekstil fabrikatörleri gibi gördüm bir an!

  Beğen

 5. bir açıklama alalım da aydınlanalım sayın özgür dağıtım geliştirici ets rnr gumbo.ikinci olarak amerikalılar “you can’t make a silk purse out of a sow’s ear.” da derler.pardus nedir sayfasında pardus … bünyesinde yürütülen bir linux dağıtımı ya da distrosu geliştirme projesidir denilse daha doğru olur. yurdumuzda sıfırdan işletim sistemi geliştiren ekiplere bu şekilde haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

  Beğen

 6. Simon yolda sevgili arkadaşı Pol’ü görür, tam selam vereceği sırada Pol tekme-tokat girişmez mi Simon’a… Temiz bir dayak sonrasında Simon zar zor sorar: “Kuzum Pol, ne oldu, ne yaptım ben sana da bunu hakettim?” Pol yanıt verir: “Siz Yahudiler İsa’nın kafasına dikenden taç takıp sonra da çarmıha gerdiniz, İsa’nın intikamını alıyorum!” “Kuzum Pol, biz seninle kaç yıllık arkadaşız, hem bu dediğin ikibin yıl önce olmuş şey…” “Onu bunu bilmem, ben yeni öğrendim!” Dayağa devam…Sevgili arkadaşımıza ilk ürünümüz çıktığından bu yana “Pardus şunu yanlış yaptı”, “Pardus şöyle değil de böyle olmalı” … başlığıyla faaliyet gösteren “eleştiri” gruplarını tavsiye edelim…Biz bu arada stajyerlerimiz ve katkıcılarımızla özgür yazılımlar geliştiriyor olacağız!

  Beğen

 7. pardus şunu iyi yapmadı desem o sayfanın değiştirileceğine pek inanmadığımdan olsa gerek demiyorum. genelde bu tip özgür(!) grupların burnu biraz havada oluyor…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: