Bernard Golden: “Succeeding with Open Source”

Okuduğum kitaplar konusundaki uzunca süren sessizliğimi bozayım artık. Bu sessizliğin bir nedeni okuma kuyruğunda ve okunmakta olan rafında oluşan birikim ve okunmuş kutusuna girmeyi beceren kitap azlığı; diğeri de web günlüğüm ile birkaç aydır doğru dürüst uğraşamıyor olmam.

Bugünkü kitabımızın adı Succedding with Open Source. Yazarı Bernard Golden, Navica isimli özgür yazılım danışmanlık firmasının CEO’su. Çeşitli firmalara özgür yazılım ürünleri, göç stratejileri vb konusunda danışmanlık veriyorlar; uzunca bir zamandır. Bu süreçte hem onlardan talep edilen ve hem de kendi gereksinimleri olan “özgür yazılım değerlendirme metodolojisi”ni oluşturmak gibi enteresan bir iş de yapmışlar. Open Source Maturity Model (OSMM) denen bu metodolojiyi kullanarak hem bir özgü yazılımın olgunluk düzeyini belirleyebiliyor, hem de bu olgunluğun sizin işletmenize ve kullanım şeklinize nasıl uyduğunu ya da uymadığını görebiliyorsunuz. OSMM türünün tek örneği değil: SpikeSource, Carnegie Mellon West ve Intel tarafından geliştirilen Business Readiness Rating; CapGemini tarafından geliştirilen aynı isimli Open Source Maturity Model ve Alfonso Valezquez’den Open Source Reference Architecture. Ama, bağlantıları izlediğinizde göreceğiniz üzere, bu metodolojiler genelde tarihin derinliklerinde kaybolmuşlar -ya da en azından kaybolayazmışlar… Navica ise OSMM metodolojisini, zaten kendi işlerinde kullandığı için olsa gerek, yaşatabilmiş.

Dönelim kitaba: Golden kitabını özgür yazılımı işletmesinde kullanmayı düşünebilecek karar vericiler için yazmış. İçerisinde çok fazla teknik ayrıntı, ansiklopedik bilgi ve geek talk içermiyor. En başından itibaren iş (business) eğilimli bir yaklaşım güdüyor Golden ve hedef kitlesinin ilgileneceği bilgileri, onların anlayacağı bir dil ve jargon dahilinde açıklıyor. Öyle ki her bölümün başına bir yönetici özeti (Executive Summary) yerleşmiş, bu yetmemiş her paragraf marjinde bir cümle ile özetlenmiş. Yani pek hackerlara hitp eden bir kitap değil.

İçerisinde neler var:

 • Part I: The Overview of Open Source
  1. The Source of Open Source
  2. Open Source Business Models
  3. Open Source Risks

 • Part II: Selecting, Assessing, and Evaluating Open Source
  1. The Open Source Maturity Model
  2. The Open Source Product
  3. Open Source Technical Support
  4. Open Source Documentation
  5. Open Source Training
  6. Open Source Intergration with Other Products
  7. Open Source Professional Service
  8. JBoss Open Source Maturity Model Assessment

Kitap özellikle, benim gibi, bir özgür yazılım ürününü kurumsal pazara hazırlama işini üstlenmiş olanlar için biçilmiş kaftan. İkna etmek zorunda olduğunuz, pazarlık masasında karşınıza oturan kişilerin nasıl bir yaklaşıma sahip olacakları konusunda hayli sağlam bilgiler veriyor. Öte yandan ürününüzü kurumsal pazara hazırlamak için yapmanız gerekenleri içeren bir kontrol listesi ve bu süreci izlemek için kullanacağınız kantitatif bir araç da elinizin altında. Daha ne istersiniz? Tavsiye ediyorum…

Not: Kitaptan özellikle birkaç ay önce katıldığım İstanbul Bilişim Kongresi‘nde yaptığım sunuşu hazırlarken pek faydalandım. Hem sunumu, hem OSMM’nin ayrıntılarını ve hem de o sırada Pardus için çıkardığım karneyi önümüzdeki günlerde günlüğüme ekleyeceğim. İzlemeye devam edin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: