Kırılır mı, Kırılmaz mı?

Oracle‘ın meşhur OpenWorld etkinliğinde Larry Ellison’ın açış konuşmasından müthiş bir bomba düştü önümüze: Oracle, Oracle Unbreakable Linux adı altında kurumsal Linux desteği vermeye başlıyor. Bunu yaparken Oracle, zaten yıllardır birlikte çalıştığı Red Hat‘in Enterprise Linux’una (RHEL) kod değişiklikleri dahil çeşitli müdahalelerde bulunarak Oracle Linux dağıtımını oluşturacak. Bu girişimde Oracle ile işbirliği halinde olan şirketler arasında dev donanım üreticileri HP, Dell ve IBM gibi isimler de mevcut. Oracle tarafından sertifikasyonu yapılmış Red Hat, Novell Linux ve Asianux dağıtımları ise desteklenmeye devam edecekler. Bu arada Oracle Free Standards Group‘a da katıldı, hem de Platin Üye olarak.

Oracle’ın duyurusundan en fazla rahatsız olan, beklenildiği üzere, en büyük Linux şirketi RedHat oldu. Yıllardır RHEL desteği verdiği ve aynı zamanda Oracle kullanıcısı olan kurumsal müşterilerine sunulan bu yeni ürün ve yapılan yeni teklif Raleigh’de alarm çanlarını çaldırmaya yetti. Web sitelerinin tepesine yerleştirdikleri koca bir ilan ile Oracle’ın Linux’unun sahte (fake) olduğunu ima ettiler. Oracle’ın yaptığı kod değişikliklerinin bir sonucu olarak donanım ve yazılım uyumlulukları ile ilgili sertifikasyonların geçersiz olacağını söyleyerek, Oracle Linux ile eğer bir şeyler kazanılıyorsa dahi daha fazlasının kaybedileceğini işaret ettiler.

Şimdi heyecanla Oracle-RedHat itişmesinin gidişatını izleyeceğiz. Bakalım Novell nasıl dahil olacak bu itişmeye? Öte yandan OpenWorld’de Ubuntu‘nun işaret edilmesi ümidini taşıyan, en azından medyaya bu izlenimi veren, Marc Shuttleworth’ün bir sonraki adımının ne olacağı da merak konusu. Alın size Linux aleminin en bi kral televolesi…
Ciddiyetle yaklaştığımızda ise pek çok gözlemde bulunabiliriz:

  • Linux’un kurumsal pazarda ne derece gelecek vaadettiği Oracle’ın Linux desteği konusunda vites değiştirmesi ile bir kez daha vurgulandı.
  • GPL’e dayalı yazılım ürünlerinin kendiliğinden rekabet avantajı sağlayamayacağı, önemli olanın yarattığınız değer ve daha önemlisi bu değerin müşteri tarafından algılanması olduğu bir kez daha ortaya çıktı.
  • ISV olarak görmeye alıştığımız Oracle’ın OSV olarak ortaya çıkması yazılım endüstrisinde önümüzdeki yıllarda daha sık göreceğimiz çekişmelerin (tam anlamı ile antagonism) ilk örneklerinden biri olarak tarihe geçti.
  • Başta RedHat olmak üzere özgür yazılım/açık kaynak üreten ve geçimini buradan sağlayan küçüklü büyüklü tüm şirketlerin iş ve gelir planlarını bir kez daha gözden geçirmelerinin ne derece gerekli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Pardus için dersler çıkaralım buradan en iyisi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: