Tatilde ne kadar teknoloji?

Datça’ya giderken yalnızca Palm’ım ve Nokia 6600 ile yollara koyuldum. Teknolojim yetti mi, arttı mı; bakın anlatayım.

6600 e-posta işlerimde hemen hemen eksiksiz işlev gördü. Yalnızca bir faks dosyasından iletilmiş TIFF dosyalarını açmakta sorun yaşadı. Bunun için Palm’ımda da bir program barındırmıyormuşum, üzüldüm. Gerçi önemli birşey değildi/miş, ama yine de hazırlıklı olmak gerekir.

E-posta yazmak için 6600 bulunabilecek en iyi cihaz değil, fazla uzun mesajlara uygun değil. Ama gayet işe yarar bir icat, inanın bana. Otelin, plajların fotoğraflarını çekip çekip tatil yapamayan arkadaşlarıma gönderdim, onlar da beni unutmadılar 🙂

6600 ile interneti gezerken artık sadece Opera kullanıyorum. Dizilişte ufak-tefek sorunları olmakla birlikte beni çok az yarı yolda bırakıyor. Ama flash dolu sitelere yapabileceği birşey yok (ya da ben bilmiyorum şimdilik). Arkadaşlar, flash kullanmayın, ya da otomatik olarak düşülen bir flashsız site de inşa edin!

Fotoğraf konusunda, herhalde her cep telefonu gibi, çamur üretme seviyesinde iş görüyor. Ama bu günlük için bu kadarı yetiyor (şimdilik). Sayısal fotoğraf makinesine geçmeyi daha birkaç yıl düşünmeyeceğim için hızlı durumlarda bununla idare edeceksiniz 🙂

Palm ile 6600’ın konuşamaması az da olsa sorun yarattı. Arada sırada Palm’ımı güncelleme ve bağlanma gereği duydum. Tabi hüsran! Acayip bir şekilde IR ile de bağlanamadım, belki bir ara araştırırım. Özellikle günlük gazeteleri/köşe yazılarını indirmenin bir yolunu bulsam iyi olacaktı. Ama bunu PC olmadan yapmak ta başından beri sorunlu olmuştu.

En büyük hatam klavyeyi götürmemekmiş. Hem günlüğümü sıcağı sıcağına tutabilme olanağını kaçırdım, hem de kitaplarla ilgili not tutma işini dönüşe erteledim.

Palm her zaman olduğu gibi en sıkı yardımcımdı. Para hesaplarını tutmada, benzin harcaması hesaplamada, ayın ve yıldızların pozisyonlarını bulmada, Onsuz işim hayli zor olurdu!

Tabi her iki cihazın da şarj edevatlarını taşımam gerekti. Arabayla gittiğimizden sorun değil, ama daha hafifi olmak gerektiğinde Palm için seyahat adaptörü şart; ama çok da pahalı 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: