Yılın Özgür Yazılım Projesi: Uludağ

Linux Kullanıcıları Derneği tarafından düzenlenen ve sonuçları III. Linux Şenliği‘nde açıklanan Yılın Penguenleri yarışmasında Uludağ projesi Yılın En Başarılı Özgür Yazılım Projesi seçildi. Sevindik, ama biraz da düşündük.

Sevindik, çünkü LKD de Şenlik’e katılan diğer penguenler gibi Uludağ projesine önem vermişti. Başta ÇOMAR olmak üzere özgün projeleri ile Linux dünyasında önemli bir yenilik ve atak yaratmayı hedefleyen bir projenin Türkiye sınırlarında düşünülmesi, tasarlanması ve hayata geçmesi tabii ki sevindirici.

Ama aynı zamanda düşündük de! Çünkü Uludağ her ne kadar sıkı bir proje de olsa şu anda -özellikle dışarıdan bakınca- hayli bulanık bir görüntü veriyor. Henüz bir prototip ya da ekran görüntüsü çıkarabilmiş değil ortaya. İlan ettiği takvime uyup uyamayacağı belli değil. Ekibini yeterli büyüklüğe çıkarıp çıkaramayacağı, çıkardığında etkin bir şekilde hedefe yönlendirip yönlendiremeyeceği henüz belli değil. Kısacası, Uludağ henüz emekleme aşamasında.

Henüz emekleme aşamasında bir proje eğer “Yılın En Başarılı Özgür Yazılım Projesi” seçiliyorsa iki seçenek vardır: Ya gerçekten sıkı vaatlerle ve sağlam bir güven duygusu ile herkesin kalbinde ve beyninde yer etmiştir bu proje. Ya da başka aday olmadığından otomatik olarak ödülü “haketmiş”tir. Her ne kadar ikinci seçeneğe işaret eden (yegane diğer adayın bir destekçi olması gibi) çeşitli emareler olsa dahi biz ilk seçeneğin ağırlıklı etken olduğunu düşünmeyi tercih ediyoruz.

Neyse, ilk ödülümüzü aldığımıza göre bize düşen bu teveccühü haketmeye çalışmak. İnşallah ödüller devam eder, benimkiler dahil şüpheler ortadan kalkar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: