Nokia 6600 ve Bluetooth

Eşimin doğumgünü hediyesi Nokia 6600 ile iyice içli dışlı oldum. Nokia sağolsun, Bluetooth yığınını nasıl gerçekleyeceğine bir türlü karar veremediğinden Palm ile tam haberleşemiyor çocuklar. Gerçi HP compaq nx7000 ile de sorunları var gibi, ama orada durumlar çok daha iyi.

Telefonun alınmasından birkaç gün önce (hediyenin sürpriz olmadığını söylememe gerek var mı, bilmem 🙂 Palm – 6600 BT problemi hakkında birşeyler okumuştum. Ama aletin güzelliği ve özelliği bu soruna rağmen “alalım” dememe yetti de arttı. Bu karardan bırakın pişmanlık duymayı, sürekli memnun olur haldeyim. Çok canavar bir makine! Tek zayıf yanı herhalde fotoğraflarındaki bulanıklık, ama o kadar kusur kadı kızında da olur.

Neyse, gelelim BT sorunlarıma: nx7000 BT üzerinden GPRS ile internete bağlanabiliyor, Amerikalıların “with flying colors” dediği şekilde, hiç sorunsuz. PC Suite ile işler biraz şekerrenk, BT ile göremiyor aleti. COM7’de (ki seri bağlantı noktası) birşey bulamıyor, COM5’te ise (ki bu da HotSync bağlantı noktası) Palm HotSync ile çakışma oluyor. Ben de, ne yapayım, paşa paşa IR ile görüyordum bu işimi. Ama dün makineyi Windows’ta açtığımda BT bağlantı da çalıştı ve şakır-şukur eşleme yaptım. Harika! Galiba yalnızca açılışta yapabiliyor bu işi, çalışan makinede yine IR’a mahkumum. Ama bir de Palm HotSync’i kapatıp deneyeceğim, belki çakışma kalkar ortadan.

Palm ile işler daha karmaşık: Nokia 6600 için sürücü çıkmamış olduğundan BT hemen hiç çalışmıyor. 6310i sürücüsü ile SMS kontrolü yapmıştım, o da yalnızca SIM karttakilere bakabiliyordu. 6310i’yi uçurunca o da gitti. Artık neredeyse Palm ile Nokia haberleşmez durumda. Eşlemeyi PC üzerinden yapıyorum, sağolsun Outlook 🙂 İnternetsel tüm faaliyeti 6600’a aktarmayı, Palm’ı ise kopuk (offline) işler için (iSilo, AvantGo gibi) kullanmayı düşünüyorum. Tabii bu arada da Palm’ın sürücü çıkarmasını, ya da Nokia’nın firmware güncellemesi yapmasını hararetle bekliyorum. Son olarak Nova Media firmasının yazdığı beta sürücüyü kullandım. Bağlantı sağlayabiliyor, hatta GPRS de açılıyor, IP adresini felan alıyor. Ama hemen sonra kopuyor bağlantı, Palm da şaşıp kalıyor. En kötüsünden IR ile bağlantıyı deneyeceğim, GPRS’de sorunsuz çalışması beklenir, bakacağız.

Ya çabucak PalmOS6 cihazlar çıksın, UTF-8 kullansınlar ve Nokia sürücüleri tam olsun; ya da en azından 6600 için doğru çalışan bir sürücü çıksın. Kuramsal olarak mümkün şeylerin gerçekte yapılamayışı fena halde gıcık ediyor beni, o kadar da hacker değilim ki oturup kendim yazayım 😦

“Nokia 6600 ve Bluetooth” için bir cevap

  1. bende 6600 kullanıyorum çok saglam 2 kattan elimden düştü hiç birsey olmadı bilgisayar gibi telefon

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: