switchconf

MAM‘a gelince yapılacak işlerin başında dizüstümü değişken çevreye uydurmak vardı. switchconf bu konuda attığım ilk adım oldu.

Tamam, diyelim MAM için tüm ayarları yaptım: IP değişikliği, resolv.conf, DNS ayarları, şu ve bu. Peki sabahları Uludağ ofisine gidince ne yapacağım? Ya da evde makineyi açarken neden bağlı olmayan Ethernet’i bekleyip durayım? Ya da taşınıp da hayırlısı ile bir ADSL alınca evin ayarları ne olacak? Evet, ÇOMAR‘ı bekleyecek halim olmadığına göre iş yine başa düşüyordu. Ben de iddialı durumları seven bir eleman olarak daldım!

Synaptic Package Manager’da bir arama ile ilk olarak divine çıktı karşıma. Akıllıca bir yaratık: Makineyi açarken ağı kontrol ediyor, kesinlikle aktif olması beklenen (yönlendirici, sunucu, yazıcı gibi) IP adreslerini tarıyor. Bunlardan hareketle hangi ortamda olduğunu buluyor ve ilintili resolv.conf dosyasını seçiyor. İstenirse başka işleri de script yolu ile yapabiliyor. Hemen indirdim, yapılandırdım ve çalıştırdım. Hüsran! Bir şekilde ARP çağrılarına yanıt alamayınca alet nerede olduğunu bulamadı 😦

Devam ediyoruz. Karşımıza switchconf çıkıyor. Bu oldukça mütevazı bir proje, bir web sayfası bile yok. Çalışma yöntemi de çok basit: Kullanmayı düşündüğünüz ortam için gerekli yapılandırma dosyalarını burada bir ağaç yapısında yerleştiriyorsunuz. Normal durumda / dizininden başlayarak istediğiniz her dosyaya dalabiliyorsunuz. İki de script dizini var before.d ile after.d, bunlar da yapılandırmaya başlamadan önce ve bittikten sonra çalıştırılacak işleri gösteriyorlar. Yani durdur-yapılandır-yeniden çalıştır, aynen ÇOMAR gibi. Her ne kadar Serdar Hocam “Yooo, ÇOMAR apayrı bişey!” dese de 😉

Neyse, yükledim, ayarladım, çalıştırdım. veee… çalıştı! Hem de hiç problemsiz! Şu anda mam, uludag ve ev gibi üç ortamım var. Ama, örneğin, TÜSSİDE‘ye bir dahaki gidişte artık ne yapacağımı biliyorum, hem de 5 dakikada, tertemiz bir yolla!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: